Organ Bağışı ve Nakil Merkezi
19 Ekim 2021


19.6.2021 BÖBREK NAKİL HEYETİ DENETLEMESİ VE RUHSAT ALINMASI

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanemizin ; ilk organ nakli ruhsat başvurusu olan Böbrek Nakli Ruhsatı için, Bakanlığımız Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı, Organ ve Doku Nakli Daire Başkanı Dr. Fatih Kacıroğlu ve Şube Müdürü Seher Taş başkanlığındaki heyet, Hastane Başhekimimiz Doç. Dr. Mehmet Emin Kalkan ve Böbrek Nakli Kurucu Hekimi ve Sorumlu Cerrahı Doç. Dr. Melih Kara tarafından ağırlandı.

Böbrek Nakli Heyeti eşliğinde yapılan ziyaret ve denetlemeler neticesinde, Hastanemizin gerekli şartları karşıladığı tescil edildi ve Böbrek Nakli Faliyet İzni alabileceği belirlendi.

Denetleme sürecinde, İl Sağlık Müdürlüğümüz Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Op. Dr. Gültekin Hoş ve Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, Organ ve Doku Nakli Hizmetleri Birimi Sorumlu Uzmanı Songül Yanık da bulundular.


24.6.2020 BÖBREK NAKLİ MERKEZİ AÇILIŞI
İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’nun katılımıyla Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanemizin Organ Nakli Merkezinin açılışını gerçekleştirdik.

Çocuk ve erişkin hastalar için nakillerin yapıldığı, son teknoloji ile donatılmış merkezimiz; bünyesinde diyaliz, laboratuvar ve poliklinik hizmetlerinide verebiliyor.Merkezimiz, Kamu Hastaneleri-6 Başkanı Uz. Dr. Mustafa Nuray Namlı,Başkan Yardımcısı Uz. Dr. Ayşegül Genç, Başhekimimiz Doç. Dr. Mehmet Emin Kalkan, Başakşehir İlçe Sağlık Müdürü Dr. Deniz İlhan, Hastane Yöneticilerimiz, Organ Nakli Ekibimiz ve personelimizin katılımı ile gerçekleşti. 
3.jpg
30.7.2020 ANNEDEN 16 YAŞINDAKİ OĞLUNA İLK BÖBREK NAKLİ
Oğluna Böbreğini Verebilmek için 20 günde 8 kilo verdi. Kocaeli Çayırova'da yaşayan ve 12 yaşında böbrek yetmezliği tanısı konulan 16 yaşındaki Hüseyin Dilek'e annesinin böbreği nakledildi. Yıllardır böbrek yetmezliğiyle mücadele eden Hüseyin Dilek geçtiğimiz aylara kadar ilaçlarla tedavi gördü. Doktorları hastalığının ilerlemesi üzerine nakil veya diyaliz yapılması yönünde aileyi bilgilendirdi. 54 yaşındaki anne Peliza Dilek, oğlu için böbreğini bağışlamak istediğini söyleyince testler yapıldı ve anne ile oğlunun uyumlu olduğu görüldü. İstanbul'a gelen anne ve oğlunun Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde gerçekleştirilen ameliyatı başarıyla tamamlandı. Ameliyat Mayıs ayında açılan hastanede yapılan ilk organ nakli olma özelliğini taşıyor. 
4.png
21.10.2021
Hastanemizde Karaciğer Nakli, Karaciğer Pankreas ve Safra Yolları hastalıkları cerrahisi birimi tarafından Çocuk hastalarını değerlendiren "Konsey" yapıldı.
Konseye; Prof. Dr. İlgin Özden, Doç. Dr. Melih Akın ve Doç. Dr. Günsel Kutluk’un başkanlığında, karaciğer, pankreas ve karaciğer nakil cerrahisi uzmanları, çocuk cerrahisi, çocuk gastroenterolojisi, çocuk hematoloji ve onkolojisi, çocuk radyolojisi, girişimsel radyolojisi ve ilgili tüm uzman branşların katılımı ile 0-18 yaş arasındaki hastalar değerlendirildi.
5.jpg

27.10.2020 PEDİATRİ KEMİK İLİĞİ TRANSPLANTASYON MERKEZİ RUHSAT BELGESİNİN ALINMASI

6.png

 Yeni Bir Hayat İçin Organ Bağışına Destek Ver
 #OrganBağışıHaftası #OrganBağışıHayatKurtarır #DünyaSağlıkMerkezi #HepimizeSağlık
 #SağlıkÜretiyoruz #BaşakşehirÇamveSakura #ŞehirHastanesi

7.png
27.1.2021 İLK ROBOTİK DONÖR NEFREKTOMİ (CANLI BÖBREK ÇIKARIMI)
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi böbrek nakli sorumlusu Doç. Dr. V. Melih Kara ve ekibi hastanemizde ilk robotik donör nefrektomi (canlı böbrek çıkarımı) ameliyatını başarıyla gerçekleştirdi.1.3.2021 KARACİĞER NAKİL HEYET DENETLENMESİ VE RUHSAT ALINMASI


24.2.2021 organ bağış birimi kuruluşu sonrası , 1.3.2021 tarihinde başta Karaciğer Nakil Merkezi Sorumlu Hekimi Prof.Dr.İlgin Özden olmak üzere karaciğer nakil merkezince , Kuzey Marmara Organ ve Doku Nakli Hizmetleri İl Sağlık Müdürlüğü Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Sayın Hoş ve Karaciğer Nakli Denetim Heyeti ağırlanması akabininde organ bağış birimi standı ziyaret edildi.
Karaciğer Nakli Heyeti eşliğinde yapılan ziyaret ve denetlemeler neticesinde, hastanemizin gerekli şartları karşıladığı tescil edildi ve Karaciğer Nakli Faliyet İzni alabileceği belirlendi.
23.jpg

2.3.2021 HALİÇ KONGRE MERKEZİ İSTANBUL İL AFET RİSK AZALTMA PLANI (IRAP) TOPLANTISI

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun teşrifleri , ilimiz protokolünün katılımlarıyla 2.3.2021 Salı günü saat 10.00’da Haliç Kongre Merkezi Sadabad Salonunda IRAP toplantısı gerçekleştirildi.Akabininde organ bağışının önemini vurgulandığı ve Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ni temsilen gün içinde bağışların alındığı organ bağış standı açıldı.
24.png

1.6.2021 PEDİATRİ KEMİK İLİĞİ TRANSPLANTASYON MERKEZİ’NCE YAPILAN İLK KÖK HÜCRE NAKLİ 

Çocuk Kemik İliği Nakilinde bir hayal başarıyla gerçekleştirildi. Çocuk Kemik İliği Nakil Merkez Sorumlusu Doç. Dr. Cengiz Bayram ve merkez sorumlu yardımcısı Uzm. Dr. Ezgi Paslı Uysalol hocalarımız ile özverili sağlık ekibimizin çalışmaları ile minik yavrularımıza ve ailerine umut olduk.
Günümüzde birçok kalıtsal ya da kalıtsal olmayan hastalığın tedavisi Kök Hücre Nakli ile mümkündür.Kök Hücre Nakli zor, deneyimli ve konuda uzmanlaşmış ekibin gerçekleştirebileceği bir tedavi yöntemidir.
11.jpg
18.6.2021 BÖBREK NAKLİ 1.YIL KUTLAMASI
Hastanemiz Böbrek Nakli Kliniği zorlu pandemi sürecinde Covid-19 nedeniyle hayat tamamen durmuşken böbrek nakli olmayı bekleyen hastalar için disiplini elden bırakmadan gerekli tüm Covid-19 önlemleri alınarak başarılı böbrek nakilleri yapmıştır.Çocuk ve yetişkin tüm yaş gruplarında birçok hasta sağlığına kavuşturmuştur. Bu vesile ile gerçekleştirdiğimiz Böbrek Nakli Merkezi'nin kuruluşunun birinci yılı dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu'nun yanı sıra, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Emin Kalkan, Sağlık Bakanlığı İstanbul (Kuzey Marmara) Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Op. Dr. Gültekin Hoş, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Böbrek Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Melih Kara, böbrek nakli olan hasta ve yakınları ile sağlık personeli katıldı. Etkinlik, böbrek nakli olan ailelerin duygularını içeren video gösteri, Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması “En İyi Eserler Sergisinin” gezilmesi ve nakil olan 22 hastamızı simgeleyen 22 adet ağaçın bahçemize dikimi ile gerçekleşti.
12.png
Böbrek nakil olan 22 hastamızı simgeleyen 22 adet ağaçın bahçemize dikimi ile gerçekleşti.
13.png
14.png
21.6.2021 BÖBREK NAKLİ ULUSAL VE GÖRSEL BASIN
15.jpg


2.7.2021 KUZEY MARMARA ORGAN VE DOKU NAKLİ KOORDİNATÖRLERİ ÇALIŞTAYI
Kuzey Marmara Bölgesi ( İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli ve Sakarya) Organ Nakil Koordinatörleri Toplantısına ev sahipliği yaptık. Söz konusu program "Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması En İyi Eserler Sergi'sinin" gezilmesi ve Organ Bağışı standının ziyareti ile başlayıp; Genel Hastane Başhekimimiz Dr. Öğr. Üyesi İdris Kurtuluş ve Kuzey Marmara Bölge Koordinatörü Uzm. Dr. Gültekin Hoş'un, organ bağışı ve doku nakli konusunda vermiş olduğu bilgilerle devam etti. Bölge Koordinasyon Merkezi'nin "Pandemi Döneminde Donör Süreci Yönetimine dair Pratik Öneriler" sunumla sona erdi.
 #OrganBağışı #hayatdevametsin
16.png
9.7.2021 İSTANBUL 38 İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİ ORGAN VE DOKU NAKLİ  EKİP AMİRLERİ VE KORNEA DOKU BANKALARI ÇALIŞTAYI

İstanbul İlimizin Tüm Ilçe Sağlık Organ Bağışı Birimlerinden gelen, Organ Bağışı Koordinatörleri ve Kuzey Marmara Bölgesi Göz Bankaları Kornea Bağışı Koordinatörleri Toplantısı Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde yapıldı. Söz konusu program " 1. Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması En Iyi Eserler Sergisi" nin gezilmesi ile başlayıp, Organ Bağışı standının ziyareti ile devam etti.

İstanbul İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Kemal Memişoğlu tarafından; en çok organ bağış alan İlçe Sağlık Müdürlükleri tebrik edilerek ödüllendirildiler.

Törenin ardından; Beyoğlu Göz Hastalıkları E.A.H. İdari ve Mali İşler Müdürü, Tıbbi Biyolog Ayhan Demircan ,"Kornea Bağışı ve Kornea Nakli" ve İstanbul (Kuzey Marmara Bölgesi) Organ ve Doku Nakli Biriminden Koordinatör Rüçhan Erçevik de "Pandemi Döneminde Donör Süreci Yönetimine dair Pratik Öneriler ve Bağış Kartı Uygulamaları" konulu bir sunumunu yaptı.

Toplantıda, Kuzey Marmara Bölgesi Organ ve Doku Nakli Sorumlu Hekimi Op. Dr. Gültekin Hoş," Memleketimizde organ bekleyen ve bulamaz ise ölecek olan, yüzlercesi çocuk, binlerce insanımız için seferber olduklarını ve tüm Koordinatörlerden, bu çocukları yaşatmak, bu insanları kurtarmak ve kornea ihtiyacı sebebiyle göremeyen nice insanın da bu hayatın güzelliklerini görebilmelerini sağlama yolunda azimle çalışma sözü aldıklarını" vurguladı.
17.jpg3.9.2021 CANLIDAN CANLIYA İLK KARACİĞER NAKLİ

3.9.2021 tarihinde karaciğer nakil merkezi sorumlu hekimi Prof.Dr.İlgin Özden’in şefliğinde yaklaşık 20 saatlik büyük emeklerle ilk canlıdan canlıya karaciğer nakli gerçekleştirildi.