Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi
03 Şubat 2022

ruh ve sinir hastalıkları.JPG

T.C. Sağlık Bakanlığı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi


Fiziksel Özellikler

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, 32 000 metrekare olup; bodrum katında elektrokonvulzif tedavi (EKT) merkezi, zemin katta poliklinikler ve acil ünitesi ile yataklı servislerin bulunduğu iki kattan oluşmaktadır. Yataklı kliniklerin bulunduğu her bir katta 4 klinik olmak üzere toplamda 8 klinik vardır. Her klinikte 16 hasta odası mevcuttur ve odalar tek yataklı olup Ruh Sağlığı Hastanesi toplamda 8’i engelli odası olmak üzere 128 yatan hasta kapasitesine sahiptir. Her oda 24 metrekare büyüklüğündedir, odalarda hastaların kullanabileceği lavabo ve banyolar mevcuttur. 

Her katta yatan hastaların rehabilitasyonları için atölyeler bölümü mevcuttur. Her 4 kliniğin ortak kullanacağı şekilde planlanmış rehabilitasyon odaları; müzik atölyesi, mutfak atölyesi, bahçe işleri atölyesi, spor atölyesi, resim atölyesi olmak üzere 5 atölyeden oluşur. 

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin giriş katında genel psikiyatri poliklinikleri bulunmaktadır. Genel psikiyatri polikliniklerinde 18 yaş ve üzeri hastaların her türlü psikiyatrik sorununun kapsamlı şekilde değerlendirilerek tedavi ve takip planı oluşturulmaktadır. Poliklinik bölgelerinde hastaların kan ve idrar örneklerinin alınabileceği kan alma-idrar kabul bölümü mevcuttur. 

Genel Psikiyatri Polikliniklerimizde muayene olmak için 182 nolu Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden 20 dakikalık aralıklarla randevu oluşturulabilir. 


Özellikli Hizmetler


Genel Psikiyatri Polikliniğimizde değerlendirildikten sonra uzman hekim tarafından uygun görülen durumlarda bölüm sekreterine yönlendirilerek Özel Dal Polikliniklerimize randevu oluşturulabilmektedir. Özel Dal Polikliniklerimizde Bilişsel Davranışçı Terapi, Motivasyonel Görüşme, Diyalektik Davranışçı Terapi, Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşlemleme (EMDR), Kısa Psikoterapiler gibi hastaya özel psikoterapiler uygulanmaktadır.

Özel Dal Polikliniklerimiz

Madde Bağımlılığı Ayakta Arındırma Polikliniği 
Ruhsal Travma
Çift ve Aile Terapileri
Cinsel İşlev Bozuklukları
Duygu durum Bozuklukları
İnternet Bağımlılığı
Yeme Bozuklukları 
Geropsikiyatri Polikliniği

Elektrokonvulzif Terapi (EKT)

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinin B1 katında anestezi uzmanı ve psikiyatri uzmanı gözetiminde, uluslarası standartlara uygun şekilde anestezili ve kas gevşeticili EKT uygulanmaktadır. 

Birimde Çalışan Hekimler

Doç. Dr. Oya Güçlü
Doç. Dr. Aslı Enez Darçın
Uzm. Dr. Ardıl Bayram Şahin
Uzm. Dr. Merve Karaca
Uzm. Dr. Emin Avcı
Uzm. Dr. Ege Sipahi
Uzm. Dr. Nebile Nur Dikmeer
Uzm. Dr. Mehtap Sarıoğlu
Uzm. Dr. Cengiz Darılmaz
Uzm. Dr. Ebru Mercandağı
Uzm. Dr. İpek Buse Güzelce
Uzm. Dr. Aylin Küçük
Uzm. Dr. Ceren Meriç