Obezite Polikliniği
24 Ocak 2022


WhatsApp Image 2021-12-10 at 15.42.14.jpeg
Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “sağlık açısından risk oluşturan anormal veya aşırı yağ birikimi olarak” tanımlanmaktadır. 25'in üzerinde bir beden kitle indeksi (BKI) fazla kilolu ve 30'un üzerinde ise obez olarak kabul edilmektedir. 
Fazla kilo ve obezite, tüm sağlık hizmet basamaklarında görülen en yaygın tıbbi problemlerden biridir ve kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve diabetes mellitus gibi kronik hastalıklar ve birçok kanser türü dahil, önde gelen birçok önlenebilir ölüm nedeni için önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle, obezitenin başarılı tedavisi ve kontrolü hem kişisel hem de toplumsal sağlık açısından büyük önem arz etmektedir.
WhatsApp Image 2022-01-13 at 16.56.33.jpeg
 
Yetişkinler için obezite polikliniğimizde hekimlerimiz, fazla kilolu veya obezitesi mevcut olan yüksek riskli bireylerin belirlenmesi, değerlendirilmesi ve tedavisinde aktif rol almaktadır. Tüm hastalara uygulanabilir ve kalıcı yaşam tarzı düzenlenlemesi ve endike olduğunda farmakoterapinin başlanması için danışmanlık hizmeti uygulanmaktadır. Obezite tedavisinin en önemli parçalarından olan hasta eğitimi uzman diyetisyen desteği ile verilmekte olup; gerek fiziksel gerekse psikolojik ek hastalıkların yakın takibi bütünsel bakış açısı ve multidisipliner bir yaklaşım ile sunulmaktadır. Polikliniğimize başvuran hastalar bu ekip tarafından uygun aralıklarla takip ve tedavi edilmektedir.
Obezite polikliniğimizde:
WhatsApp Image 2021-12-10 at 15.43.07.jpeg
-Ağırlık (kg) ve boy ölçümü (cm) ile BKİ (Beden Kitle İndeksi) (kg/m2 ) hesaplanarak obezite derecesinin tespit edilmesi.
-Obeziteye neden olacak veya obezitenin sonucu oluşabilecek hastalıkların veya yeme sorunlarının belirlenmesi ve bu hastalıkların tedavi ve takibi veya ilgili branşlara yönlendirilmesi. 
-Bioempedans yöntemi ile beden yağ dağılım oranlarının belirlenmesi
-Uzman diyetisyen tarafından kişiye özel beslenme planının hazırlanması