Sigara Bırakma Polikliniği


Sigara Bırakma Polikliniği
Sigara içmenin sağlığa zararları şunlardır: 
1- Sigara içmek, öncelikle akciğer kanseri kronik bronşit, astıma neden olur.
2- Akciğer Kanserlerinin %90'dan Fazlasının Nedeni Sigaradır.
Kanser ölümlerinin %30'undan sigara sorumludur. Akciğer kanseri hemen hemen bütün ülkelerde en sık görülen ve en fazla sayıda ölüme neden olan kanser türüdür. Sigara içenlerde en sık görülen kanser türü akciğer kanseridir. Sigara içemeye ne kadar erken yaşta başlanmışsa, ne kadar uzun süreden beri sigara içilmişse ve günde ne kadar fazla sigara içiliyorsa akciğer kanserinin gelişme riski o ölçüde fazladır.
3- Sigara erkeklerde kısırlık ve iktidarsızlığa neden olur.
4- Sigara erken ve önlenebilir ölümlerin başlıca nedenidir.
Dünyada her yıl sigaraya bağlı nedenlerden beş milyondan fazla erken ölüm gerçekleşmektedir.
5- Sigara dumanından pasif olarak etkilenenlerde de ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır.
Ülkemizde özellikle evlerde pasif etkilenim yüksek düzeydedir. Evlerin %60-80 'inde en az bir sigara içicisi olduğu bilinmektedir.
6- Bebeğimin sağlığı her şeyden önemli
Gebelik esnasında sigara kullanan annelerin bebeklerinde düşük doğum kilosu, ani ölüm sendromu, bebeğin anne karnında ölmesi, ileriki dönemlerde davranışsal sorunlar görülmesi gibi pek çok sorun ortaya çıkabilmektedir.
7- Çocukların çevresel sigara dumanına maruz kalması
Pasif  sigara içiciliği çocukların akciğerin gelişimini negatif etkiler, solunum sistemi enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonları ve çocukluk çağı astımı gibi hastalıkların görülme oranını arttırır. Sigara dumanı ve temasın çoğalması ile bu problemlerin şiddeti de yükselir. alo171.saglik.gov.tr 

Hastanemiz bünyesinde Sigara Bırakma Polikliniği 17.07.2020 tarihinden beri Aile Hekimliği Kliniği’ne bağlı olarak,  hafta içi 8.30-12.00  ve 13.30-16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Polikliniğe başvuran ve sigara bırakmayı düşünen tüm bireylere ayrıntılı değerlendirme yapılmakta ve bağımlılık dereceleri ile tıbbi, psikososyal durumlarına uygun olan sigara bırakma tedavisi başlanmaktadır. 
Başvuruda bulunan sigara bağımlılarına nikotin replasman tedavisi, farmakoterapi gibi bilimsel yöntemler kullanılarak sigara bırakma konusunda yardımcı olunmaktadır. Gerekli tıbbi birimlerden konsültasyon istenerek hastanın doğru tedaviye ulaşması kolaylaştırılmaktadır.
Şu anda Merkezimizde bulunan medikal tedaviler: Vareniklin ve Nikotin bandı olup, diğer tedaviler hakkında da hastalara bilgi verilmektedir. 
Sigara Bırakma Polikliniği Sorumlu Hekim: Doç. Dr. Hilal Özkaya (Aile Hekimliği Uzmanı) 
WhatsApp Image 2021-04-02 at 13.26.57.jpeg