Bebek Dostu Hastane
21 Eylül 2020

T.C

SAĞLIK BAKANLIĞI

BAŞAKŞEHİR ÇAM VE SAKURA ŞEHİR HASTANESİ

BEBEK DOSTU HASTANE

    Anne sütünün özendirilmesi ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkların kazandırılmasına yönelik olarak DSÖ/UNICEF’ in çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti veren hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 1991 yılında “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler” programı yürütülmektedir.

   Doğum hizmeti veren hastanelerden; gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler “Bebek Dostu Hastane” ünvanını alıyorlar.

BAŞAKŞEHİR ÇAM VE SAKURA ŞEHİR HASTANESİNDEEMZİRMEYİ DESTEKLEME KONUSUNDA YAPILANLAR

1.Bebek dostu hastane olmak için neler yapmalıyız, ANNE SÜTÜ TEŞVİK BEBEKDOSTU HASTANE KOMİTESİ oluşturularak aktivite planı hazırlandı.

2.Emzirmeye ilişkin yazılı bir emzirme politika hazırlandı.

3.İlgili sağlık personeline bu politika doğrultusunda güncel bilgilerle sürekli olarak eğitildi ve eğitimler devam etmektedir.

4.Hastane bünyesindeki emzirme odalarımız hazırlandı.

5.Mama numuneleri, mama kitapçıkları ve posterleri, mamayla ilgili promosyonlar periyodik kontrollerle hastanemizden uzaklaştırılmaktadır.

6.Hastanemizde tıbbi zorunluluk olmadıkça anne ve bebek aynı odada bulunmaktadır.

7.Hastanemizin çeşitli yerlerine emzirme ile ilgili afişler asıldı.

8.Anne Sütü ile ilgili Emzirme El Broşürü hazırlanarak Kadın Doğum, Çocuk Servisleri ve Gebe Takip  odasından dağıtılmaya başlandı.

9.Hastanemize başvuran gebelerimize 32. haftadan itibaren "Anne sütü ve Emzirme eğitimi" verilmektedir.

10.Bebek doğumu izleyen yarım/bir saat içinde (tıbbi zorunluluk olmadıkça) emzirilmektedir.

11.Bebek her istediğinde emzirilmektedir.

12. Hasta ve hasta yakınlarına anne sütü ile ilgili eğitimler verilmektedir.

13-Anne sütü devamı için taburculuk eğitimi verilmektedir. Taburculuk sonra yaşanılan sorunlarda 7/24 destek verilmektedir.