Alerji ve İmmünoloji
25 Ağustos 2022

Bölüm Hakkında Genel Bilgi    :
Alerjik/immünolojik hastalıklar toplumda giderek artan sıklıkla gözlenmektedir. Allerjik hastalıklar yaklaşık olarak toplumun %20’sini etkilemektedir. Günlük yaşamımızda sıklıkla allerji kelimesini kullanmaktayız. Bilimsel olarak tanımlamak gerekirse alerji, bağışıklık sistemimizin yabancı maddelere karşı verdiği anormal bir yanıttır. Vücudumuz alerjik olduğu maddelere verdiği yanıtlar ya da reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan bulgular etkilediği organ sistemine göre farklılıklar gösterebilir. Bulgular çok hafif olabileceği gibi yaşamı tehdit eden anafilaksi gibi ağır da olabilir. 
Alerjen olarak adlandırdığımız yabancı maddeler ile karşılaştığınızda aşağıdaki bulgular ortaya çıkabilir:
Hapşırık
Burun akıntısı, kaşıntı
Öksürük
Hırıltı
Nefes darlığı
Ciltte kaşıntı ve kızarıklık
Yüzde, dudaklarda ve gözde şişlik
Gözlerde kızarıklık ve kaşıntı.
Tansiyon düşüklüğü
Bayılma
Allerjen ile karşılaşma sonrası yukarıdakilere benzer şikayetleri olan hastaların bir allerji ve immünoloji uzmanına başvurmasında fayda vardır.

Tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar: Allerji ve immünoloji kliniğinde takip edilen hasta grubunu ağırlıklı aşağıdaki hastalıklar oluşturmaktadır;
 Astım  Alerjik rinit (alerjik nezle)/ alerjik sinüzit  Alerjik konjonktivit (göz alerjisi)  İmmün yetmezlikler  İlaç alerjileri  Gıda alerjileri  Böcek alerjileri (arı alerjisi gibi)  Kronik öksürük  Dermatit (egzemalar)  Ürtiker/anjioödem (kurdeşen)

Özellikli İşlemler    : İlaç ve besin yükleme testleri, immünoterapi (allerji aşısı), solunumsal ve gıda allerjilerine yönelik deri ve kan testleri, ilaç desensitizasyonları (ilaç duyarsızlaştırma), intravenöz immünoglobülin uygulamaları (damardan antikor verilmesi)

Bölüme Bağlı Üniteler   : İlaç yükleme testi odası, prick testi odası, intravenöz immünoglobülin uygulama odası

Nasıl Muayene olurum  : Hastaların İmmünoloji ve Alerji kliniğinden MHRS randevusu alabilmesi için bir doktor tarafından (aile hekimi ve başka bir uzmanlık dalından hekim) İmmünoloji ve Alerji kliniği için yeşil listeye eklenmiş olması gerekmektedir.

Adres ve Dahili Numara: Erişkin allerji ve immünoloji kliniği F blok 2. kat F17. Dahili no: 30954

Sık sorulan sorular:
Klinik Hekimleri:
1.Akademik Kadro
Klinik İdari Sorumlusu Uz Dr Mehmet Erdem Çakmak
Eğitim Sorumlusu
Eğitim Görevlisi:
2.Klinik Uzman Hekimleri
Uz Dr Özlem Özdedeoğlu
Uz Dr Osman Ozan Yeğit
Uz Dr Nida Öztop
4.Klininik Asistan Hekimleri
Fotoğraflar :