Tıbbı Mikrobiyoloji
19 Şubat 2024

Bölüm Hakkında Genel Bilgi: Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı 4000 m2lik merkez laboratuvar bünyesindeki 3 laboratuvardan biridir.  6 Tıbbi mikrobiyoloji uzmanı ve 3 yan dal uzmanı (Viroloji, Parazitoloji, İmmunoloji) çalışmaktadır. Ayda yaklaşık 16.000 kültür testi, 80.000 ELISA, 13.000 İmmunoloji testi olmak üzere120.000’den fazla test çalışılmaktadır. Cihaz parkuru yüksek teknolojide ve teknikerler alanlarında yetkinlerdir. Bütün Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvar hizmeti 7/24 devam etmekte, hafta sonları kültür değerlendirmeleri de dahil olmak üzere testler çalışılmaya devam etmektedir.
 
Tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar:  Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı, bakteri, virüs, mantar ve parazit hastalıklarının tanılarında kullanılacak testleri yapmaktadır.  Kültür testleri, ELISA ve PCR testleri, mikroskobik incelemeler, antijen testleri, otoimmun hastalıklarla ilgili testler başta olmak üzere birçok test çalışılmaktadır.

Özellikli İşlemler    : Her türlü kültür testleri (Hasta numuneleri veya ameliyatla çıkarılmış protezler de dahil), PCR (HIV, HCV, HBV, CMV, Tüberküloz başta olmak üzere), bir çok tanıya yönelik spesifik incelemeler(quantiferon, immünoloji testleri, parazitik incelemeler…)

Nasıl Muayene olurum : A Blok B1 bodrumda bulunan merkez laboratuvara hasta girişi olmamaktadır. Polikliniklerin numune alma birimlerine verilen numuneler taşıma personeli veya pnömatik sistemlerle laboratuvar ulaşmaktadır. Servislerden alınan numuneler de laboratuvara aynı şekilde transfer edilmekte, kabul yapılan numunelerin tetkikleri çalışılıp onaylandıktan sonra istem yapan doktor ekranına düşmektedir.

 
Adres ve Dahili Numara: A blok B1 Bodrum, Merkez Laboratuvar

Nasıl Gidilir?: A Blok B1 bodrumda bulunan  merkez laboratuvara hasta girişi olmamaktadır  

Sık sorulan sorular

Sonucum ne zaman çıkar? Tetkiklerinizin ne zaman çıkacağı ile ilgili numune alma birimlerinden sonuç barkodu verilmektedir.
Kültür 3 gün sürüyormuş, daha hızlı olabilir mi? Kültür yönteminde bakterilerin çoğalması beklendiği için yapılan her işlem 18-24 saat bekleme gerektirir bu yüzden kültür testlerinin hızlı çıkması mümkün değildir. 
PCR testleri (HIV, HCV RNA, HBV DNA gibi)  ve sık çalışılmayan bazı testler (kabakulak veya EBV antikorları, tüberküloz PCR gibi) haftada 1 veya 2 defa çalışıldığı için bu testler de günlük olarak sonuçlandırılamamaktadır.
Sonucumu nereden alabilirim? Sonuçlarınız doktor ekranlarında görülmektedir. E-Nabız sistemine de gönderilmektedir. Basılı olarak rapor verilmemektedir.
Gelip test verebilir miyim? Testlerinizin çalışılması için önce doktor muayenesinden geçmeniz ve doktorunuzun testleri istemesi gerekir. Bunun dışında laboratuvara gelip test verilemez.

Belirtilmesi ve Eklenmesi Uygun Görülen Diğer İçerikler: 

Klinik Hekimleri:
Klinik İdari Sorumlusu: Dr. Selda Kömeç
Viroloji Yan Dal Eğitim Sorumlusu. Doç Dr. Nuran Karabulut 
Uzm. Dr. Abdurrahman Gülmez
Uzm. Dr. Ayşe Nur Ceylan
Uzm. Dr. Beyza Öncel
Uzm. Dr. Kamuran Şanlı (Transfüzyon Merkezi)
Uzm. Dr. Mehmet Akif Durmuş (İmmunoloji Yan Dal)
Uzm. Dr. Mesut Bulut
Uzm. Dr. Nurhadiye Kuru (Parazitoloji Yan Dal)
Uzm. Dr. Pınar Özkan
 mikrobiyoloji 1.png

 • mikrobiyoloji 1.png
 • mikrobiyoloji 2.png
 • mikrobiyoloji 3.png
 • mikrobiyoloji 1.jpg
 • mikrobiyoloji 5.jpg
 • mikrobiyoloji 6.jpg
 • mikrobiyoloji 8.png
 • mikrobiyoloji 7.png